Trypoxylus dichotomus septerionalis
Původ : Japonsko
Popis : Středně velký nosorožík, původem z Japonska. Základní zbarvení tohoto poddruhu je světle kaštanové, někdy s nádechem do červena. Rohy, hlava, lem štítu a spodní strana těla jsou černé. Jedná se o největší poddruh tohoto druhu, samci měří i s rohem na hlavě až 80 mm. V chovech jsou ale imaga většinou menší. Jak již bylo zmíněno, samci mají na hlavě velký, zajímavě větvený roh. Další, menší roh mají na štítě. Samice jsou menší, bezrohé.
Chov larev : Larvy se jako většina druhů nosorožíků živí nejprve hrabankou. Jak však rostou, stále více přecházejí na trouch. Toho mají v L3 značnou spotřebu. Je proto nutné substrát často obměňovat. Larvy nepřijímají skoro žádné příkrmy, ale velikost výsledného brouka lze do značné míry ovlivnit tím, v jak velkém prostoru se larva vyvíjela. Doporučuji proto co největší boxy, já osobně jsem choval larvy ve 30 l boxu pro 5 larev. Larvy se vyvíjejí cca 7 - 8 měsíců v závislosti na teplotě, potom se zakuklí.
Péče o kuklu : Larvy nosorožíků se kuklí tak, že kolem sebe udusají substrát, tak vytvoří komůrky, ve kterých se kuklí. Tyto komůrky jsou ale značně křehké, proto s nimi nijak nemanipulujeme. Pokud však přece jen komůrku narušíme a uvnitř je pupa nebo prepupa, není důvod házet flintu do žita. Kukly nosorožíků nejsou totiž příliš náchylné na manipulaci, takže u nich lze praktikovat umělý kokon např. z ruličky od toaletního papíru nebo pupu jen položit do důlku na povrchu substrátu. Tento postup má tu výhodu, že můžeme pozorovat celou přeměnu v brouka. Vývoj kukly trvá asi 3 měsíce.
kukla samce
kukly - nahoře samci, dole samice
Péče o imaga : Imaga osobně chovám v teráriu 40x30x30 cm, s vrstvou terarijní rašeliny cca 18 cm. Je vhodné terárium obden rosit, brouci pijí z kapek vody. Jako dekorace používám větve, mech a kusy kůry. Samci nosorožíků bývají údajně velmi agresivní a jsou schopni se navzájem zabít. Při dostatečně velkém teráriu a podávaní potravy na více míst jsem ale v mém chovu žádnou extra agresivitu nezaznamenal. Samičky kladou do substrátu vajíčka, kterých je někdy i značný počet, v F1 generacích klidně i kolem 100. Ta jsou poměrně náchylná na manipulaci, proto se do substrátu v teráriu cca měsíc od aktivace imag vůbec nerýpáme. Zhruba po dvou týdnech se z vajíček líhnou malé larvičky. Imaga krmíme sladkým, nejlépe zralým až přezrálým ovocem. Brouci se dožívají asi 4 měsíců.
Poznámka : Posvátný brouk japonských samurajů. Věřilo se, že kdo nosí u sebe tohoto brouka, na toho přejde jeho síla. Tento brouk je totiž schopen uzvednout až šestinásobek své vlastní váhy.
Tyto mé první nosorožíky jsem získal jako 6 larev L1, nyní mi už samičky kladou a jsou první L2 larvičky.