Jak začít (?!)
Videonávod již brzy!
Brouky už někdy chovala naprostá většina z nás, ať už záměrně, nebo nezáměrně. Upusťme ale nyní od červotočů a našich dětských ,,chovů'' střevlíků a chrobáků ve sklenicích od okurek, a podívejme se na chov brouků ve smyslu, v jakém o něm budu psát zde.
Výběr vhodného druhu
Jako začátečník nemůžete prostě najít inzerci s brouky, vybrat si, jaký druh se vám líbí a zakoupit si pár larev nebo dva dospělce. Takovýto pokus většinou skončí nezdarem (I když je pravda, že štěstí laiků a začátečníků je nekonečné). Další věcí je, mnoho z nás to láká pořídit si hned velké, vzácné druhy, které sou samozřejmě na první pohled zajímavější a atraktivnější. Vy jako začátečník byste měli vybírat z těch druhů, které jsou častější a nenáročnější. I mezi nimi lze nalézt překrásné druhy. Pěkný samec Dicronorrhina derbyana layardii podle mě může svou krásou soupeřit i s několikrát větším, známějším, opěvovanějším, ale i náročnějším a dražším goliášem. Vhodné pro začátečníky jsou například rody : Pachnoda, Eudicella, Smaragdetes. Z větších pak např. Dicronorrhina, Chelorrhina, Mecynorrhina. Samozřejmě, i zde jsou výjimky, je třeba hledat v literatuře a googlit a googlit a googlit :-). Z vyjmenovaných rodů si doporučuji dávat pozor především na rod Mecynorrhina, kde se vyskytují i poměrně choulostivé druhy. Také Pachnody, které jsou proslulé svou nenáročností, se od sebe navzájem velmi liší, a je potřeba si nastudovat o každém jednotlivém druhu, v závislosti na tom, jaký se chystáte chovat.
Od koho larvy a brouky kupovat ?
Je samozřejmé, že chceme larvy a brouky kupovat od férových, osvedčených chovatelů. Osobně mám zkušenosti s následujícími chovateli: Tomáš Vojkůvka, Petr Čuřík, Jiří Libus, Marek Vaněk, Karel Vlášek, Tomáš Vrána, Jiří Hromádka, Petr Gottfrield, František Bačovský, Zdeněk Žižka a Zdeněk Slanina. U těchto chovatelů jsem se setkal s férovým a solidním jednáním, zaslání poštou (v mnohých případech na dobírku) nebylo problémem. Je také možno zajet si na některou burzu, kde je často velmi dobrý výběr. Tento způsob má tu výhodu, že můžete diskutovat přímo s chovatelem a zároveň si kupovaný exemplář prohlédnout, zda je zdravý, mladý atd... Zde mohu dopručit všemi deseti burzy Živá Exotika v Praze a mezinárodní výstavu a burzu terarijních zvířat v Prachaticích
Terárium
Zpočátku dbáme především na to, aby terária nebo boxy, které pro imaga používáme, byla snadno udržovatelná a přehledná. Každý druh vyžaduje trochu jinak zařízené terárium, o zařízení terárií najdete více v sekci ,,Návody na chov druhů''. Obecně terária s brouky nevyžadují nijak náročné vybavení, potřeba bude pouze substrát, nějaké jednoduché dekorace (kůra, větvičky) a zdroj světla (pokud si postavíte terárium např. na okno, tak ani ten nebude potřeba).
Zařízení pro chov larev
Pro chov larev volíme plastikové boxy, které můžeme zakoupit v domácích potřebách nebo na burzách. Substrát si snadno nasbíráme v každém listnatém lese, více v článku ,,substráty pro larvy''. Hodit se bude také rozprašovač, který používáme pro vlhčení substrátu.
Odchov vajíček
Pro odchov vajíček používáme malé krabičky, které do poloviny zasypeme mírně vlhkým, jemně namletým, sterilním substrátem, vložíme vajíčka, krabičku dosypeme substrátem až po okraj a uzavřeme. Pozor, některé druhy mají vajíčka extrémně náchylná na manipulaci!
Závěrem
Pokud jste rozhodnuti, že začnete, tak blahopřeji ! Chov brouků je úžasný koníček, který zaujme nejednoho příznivce chovu zvířat. A pamatujte, že nikdy nezůstane u jednoho druhu. Na to trvá vývoj larev příliš dlouho a život imag příliš krátce. To je mimo jiné také důvod, proč vás tento koníček nejspíše nikdy neomrzí.......
Přeji mnoho chovatelských úspěchů začátečníkům i pokročilým ! :-)