Goliathus goliathus

08.09.2019

Původ : Demokratická republika Kongo, Gabon, Kamerun, Keňa, Nigérie, Republika Kongo, Středoafrická republika, Tanzanie a Uganda v poddruzích :

 Goliathus goliatus var. apicalis Kraatz 1895,

 Goliathus goliatus var. conspersus Kraatz 1889,

 Goliathus goliatus var. marginatus Kraatz 1889,

 Goliathus goliatus var. hieroglyphicus Sjostedt 1927,

 Goliathus goliatus var. quadrimaculatus Kraatz 1885,

 Goliathus goliatus var. confluens Kraatz 1897,

 Goliathus goliatus var. connectens Csiki 1904, 

Goliathus goliatus var. albovariegatus Sjostedt 1927, 

Goliathus goliatus var. albatus Kraatz 1897, 

Goliathus goliatus var. intermedius Kraatz 1895

Popis : Největší známý zlatohlávek a zároveň jeden z největších brouků světa. Délka samců může být až 130 mm a váha až 100 g. Základní zbarvení je u základního poddruhu na krovkách hnědé, s větším či menším podílem bílé kresby. Někdy můžou být krovky půl napůl hnědé a bílé, černé nebo dokonce čistě bílé, v závislosti na původu a poddruhu. Štít je černý s bílými pruhy. hlava je bílá, s černými špičkami rohů. Nohy a spodní strana těla jsou černé. Samci mají na hlavě dva rohy, připomínající u velkých kusů beranidla. Tyto rohy využívají k soubojům o samice. Celý povrch těla samců je matný, jakoby sametový. Samičky bývají menší a lesklejší.

Chov larev : Pro chov larev volíme krabičky o objemu alespoň 0,7 l, pro větší stádia ideálně větší. Osobně pro tento druh používám krabičky alespoň o objemu 1 l. Jako substrát volíme hrabanku, v menších stádiích ideálně flake soil. Vlhkost je vhodná o něco vyšší než u jiných zlatohlávků. Důležitější než substrát je u tohoto druhu výběr příkrmu, který musí být kvalitní a obsahovat dostatek proteinů. Vhodné jsou například kvalitní granule pro psy nebo kočky, kravince, pekingský salát a hlavně larvy jiných, menších, neagresivních zlatohlávků. Larvy jsou skutečně velmi žravé. Ve stádiu L2 přestávají konzumovat substrát a přecházejí pouze na příkrmy, kterých od té doby ,,sešrotují" skutečně značné množství. Zhruba po 8 - 10 měsících larva zežloutne, začíná být aktivní a hledat si místo k zakuklení. V tuto dobu je nutné larvu přemístit do čisté rašeliny s pískem, vlhkost nižší. Zhruba za 2 týdny se larvy kuklí. U larec je nutné počítat s poměrně velkým úhynem.

Péče o kuklu : Náročná. Po zakuklení je nutné nechat substrát téměř úplně vyschnout. Vlhkost a teplotu musíme udržovat po cca 3 měsíce udržovat stejnou, jinak dojde k úhynu larvy nebo kukly v kokonu. Po završení 3 měsíce začneme POMALU přidávat vlhkost, a to po dobu cca 2 týdnů. Poté udržujeme vlhkost střední až nižší. Pokud do dvou týdnů nevyleze imago, můžeme kokon velmi opatrně zkusit na jednom kousku otevřít a podívat se dovnitř. 

Chov imag : Pro imaga je vhodné terárium alespoň 40x40x40 cm, vhodné je samozřejmě i vetší. Imaga mají až neuvěřitelnou sílu a jsou výborní letci, je proto nutné jej pořádně zakrýt. Výška substrátu, tvořeného směsí hrabanky, trouchu a ideálně flake soil alespoň 20 cm. Vlhkost substrátu a vzduchu v teráriu vyšší - terárium každý den mírně rosíme. Imaga mají ráda vyšší vlhkost a stín až polostín. V jednom teráriu lze chovat pouze 1 samce a 1 - 3 samice, samci jsou mezi sebou velmi agresivní. Terárium rozčleníme větvemi a kůrou na lezení. Imaga krmíme zralým sladkým ovocem, mízou listnatých stromů, medovými kašičkami nebo beetle jelly. Brouci žijí až jeden rok


Poznámka : Naprosto nevhodný druh pro začátečníka!


Deník : V červenci 2019 zakoupeno 6 larev (L1)

Do září přežila jediná, dnes, 11. září má 6 cm a 8 g (L2)

16. února 2020 - Larva stále žije, k dnešku má 12 cm a 31 gramů. Časem sem budu dodávat fotky a informace o chovu.





askalon beatles - chov brouků aneb beetle breeding 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky