Dicronorrhina micans
Původ : Kongo, Kamerun, Zair, Uganda
Popis : Velikost tohoto druhu je od 40 do 60 mm. Samci mají na hlavě velký roh ve tvaru písmene T. Základní zbarvení je zelené, kromě nohou, které jsou černé, stejně jako roh samců. Na krovkách a štítě je patrný žlutý až červený lesk v závislosti na tom, v jakém úhlu na brouka dopadá světlo. Při vyrušení se brouk snaží zaujmout postoj, při kterém má přední i zadní pár nohou zvednutý do vzduchu. Snaží se tak vypadat větší a zahnat případného predátora. Není při tom ale nijak nebezpečný.
Chov larev : Mladší larvy jsou mírně kanibalistické, doporučuji tedy jejich chov odděleně. Chovám je v boxech o objemu kolem 2,5 litru, ve směsi hrabanky a trouchu v poměru 5 : 1. Přikrmuji salátem a kravským hnojem. Larva se vyvíjí zhruba 6 měsíců, potom se zakuklí. Kokony jsou náchylné na větší vlhkost, je proto nejlepší kokony zcela zasypat substrátem a už je nerosit. Vývoj v kokonu trvá asi 3 měsíce.
Péče o kuklu : Kokony jsou náchylné na větší vlhkost, je proto nejlepší kokony zcela zasypat substrátem a už je nerosit. Vývoj v kokonu trvá asi 3 měsíce.
Péče o imaga : Pro chov imag vyhovuje terárium nebo box 40x30x30 cm. Je dobré terárium obden rosit, brouci mají rádi vyšší vlhkost a pijí z kapek vody. Dospělé brouky krmím sladkým zralým ovocem. Imaga jsou velmi aktivní, takže čím větší terárium, tím lépe. Jako substrát vyhovuje jemně namletá hrabanka nebo terarijní rašelina ve vrstvě kolem 10 - 15 cm. Samci jsou velmi agresivní, je proto nutné terárium rozčlenit větvemi a kusy kůry, aby mohl poražený samec svému sokovi utéct. Těchto překážek využívají brouci také k lezení. Samička klade do substrátu většinou kolem 30 vajec, z nichž se do dvou týdnů v závislosti na teplotě líhnou malé larvičky.
kokon
imago 2. generace - samec
Imago 2. generace - samice
Závěr : jeden z nejkrásnějších zlatohlávků, velmi atraktivní barvou i tvarem.
Tyto krasavce jsem získal jako trio imag, později jsem si přikoupil pár larev a nyní již lezou imaga 2. generace.