Mecynorrhina polyphemus confluens

24.04.2019

Původ : Uganda, Gabon, Kamerun, Zair

Popis : Jeden z největších v ČR chovaných zlatohlávků. Samci mohou dosáhnout až velikosti 80 mm. V chovech jsou ale největší jedinci kolem 70 mm velcí. Samice jsou menší, kolem 50 mm. Základní zbarvení je zelené, u samic s leskem, nejčastěji zeleným, oranžovým až červeným. Samci jsou matní, jakoby sametoví. Na tomto podkladu mají různé, bílé až lehce nažloutlé pruhy a skvrny. Samci mají podélný vtlak na sternitech a velký, na konci rozeklaný roh. Velikost rohu lze značně ovlivnit velikostí chovné nádoby pro larvu, volbou substrátu a přikrmováním.

  Chov larev : Pro chov larev volíme nádobky zhruba o objemu 0,7 litru. Larvy jsou v L1 a L2 stádiu silně kanibalistické, je tedy nejlepší je chovat odděleně. Při společném chovu volíme raději nádobu o objemu okolo 10 litrů a více, do které se vejde max. 10 larev. I tak je ale nutné počítat se ztrátami. V L3 se kanibalismus ztrácí. Larvy chováme v substrátu tvořeném hrabankou a bílým trouchnivým dřevem v poměru 3 : 1, při střední až vyšší vlhkosti. Přikrmujeme salátem, psími nebo kočičími granulemi, moučnými červy, kravským trusem nebo larvami jiných brouků. Přikrmovaní jedinci jsou pak často výrazně větší než nepřikrmovaní. Mně se nejvíce osvědčil kravský hnůj, protože neuvolňuje jedovaté plyny, plesniví pomaleji než granule, obsahuje lehce stravitelné proteiny a je larvami dobře přijímán. Po 8 - 12 měsících od vylíhnutí může mít larva až 12 centimetrů a 50 gramů. V tu dobu si také začíná hledat místo po zakuklení.

Péče o kuklu : Kukly tohoto druhu nejsou příliš choulostivé. Z chovné nádoby s larvami je vybíráme, nezakuklená larva by mohla prorazit kokon zakuklené a ta pak uhynout. Kukly umisťujeme do nádoby, zasypeme je celé substrátem a pak už v nádobě nerosíme. Zhruba po 3 měsících se začnou líhnout imaga.

Péče o imaga : Čerstvým imagům trvá zhruba 2 týdny, než se zaktivují - začnou se pářit a klást vajíčka. Tuto dobu tráví zahrabaná v substrátu, takže je z něj nevyhrabujeme. Po zaktivování jim připravíme terárium o rozměrech cca 40 x 30 x 30 cm. Je dobré imagům přisvětlovat, mají rádi světlo. Nikdy nedáváme do jednoho takto velkého terária více než 1 samce, jsou vůči sobě velmi agresivní a bojují spolu o potravu, samice i třeba jen vyvýšené místo na větvi. Tyto boje často končí smrtí slabšího samce. Ideální je skupinka 1 samec a 2 samice. Samička klade zhruba 30 - 50 vajec, ze kterých se zhruba za 2 týdny líhnou malé larvičky. Imaga krmíme sladkým zralým až přezrálým ovocem, nejčastěji banánem či hroznovým vínem. Dobře jsou ale příjímány i hrušky, meloun či beetle jelly. Terárium obden rosíme, brouci pijí z kapek vody. Imaga žijí zhruba 3 měsíce.

Závěr : Jedná se o krásného brouka, kterého mohu doporučit začátečníkovi jako prvního velkého zlatohlávka. Nicméně i pro zkušeného chovatele se jedná o velmi krásný a zajímavý druh, který se vám za poněkud delší péči odmění krásným vzhledem a velkým vzrůstem. 

Osobně jsem tyto brouky získal jako trio imag v červenci 2018, v tuto chvíli mám několik L3 larev těsně před kuklením a pár kukel a už se těším na druhou generaci imag.

Tak bohužel, Ve 2. generaci se vylíhl pouze jeden samec na fotkách. Jakmile bude příležitost, tak do tohoto druhu zase půjdu.

askalon beatles - chov brouků aneb beetle breeding 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky